Meksyk 21-31.01-2019

Wyjazdy na nurkowiska w kraju i za granicą

Meksyk 21-31.01-2019

Postautor: adi » 08 wrz 2018, 9:22

Pomyślcie o ciepłych wakacjach w środku zimy :)

W styczniu 2019 planujemy klubową wyprawę do Meksyku. Głównym celem są cenoty, ale również morskie nurkowanie z rekinami.
Wyjazd przeznaczony zarówno dla nurków rekreacyjnych (minimalne wymagania AOWD) przed Wami odkrywanie piękna zalanych cavern. Caverna to jaskinia umożliwiająca jej bezpieczne opuszczenie, gdyż przez cały czas nurkowania mamy kontakt ze światłem dobiegającym z zewnątrz. Mamy też sporą szanse spotkać pod wodą krokodyla, który jest stałą atrakcją dla nurków w jednej z cenot.

Zapraszam do galerii z naszego wyjazdu i właśnie nurkowań cavernowych w Meksyku:
http://www.anaconda.biz.pl/menu-14-Meks ... 13294.html

Planujemy również wiele atrakcji i dalsze "eksploracje" dla nurków z uprawnieniami jaskiniowymi :)
Gdyby ktoś chciał do tego czasu uzupełnić swoje uprawnienia nurkowe o nurkowanie jaskiniowe proszę o kontakt. Organizujemy jeszcze jeden kurs nurkowania jaskiniowego w tym roku, w listopadzie. Jak wygląda takie szkolenie ? Zapraszamy na krótki film:
https://www.youtube.com/watch?v=nMcZmuD8FTE

Godne zwiedzenia są zabytki i piramidy pozostawione przez Majów. Myślę, że warto tam pojechać w ostatni dzień przed wylotem i nacieszyć oko tą architekturą. Po fascynującej wycieczce ochłodzimy się w morzu, które jest w tym miejscu wyjątkowe piękne.

Mieszkamy w Playa del Carmen. Rewelacyjne położenie, bliskość plaży i wspaniałe lokalne jedzenie sprawiają, że nigdy nie zapomnicie tego cudownego klimatu.

Szczegółowe koszty wyliczymy jak zbierzemy grupę i będziemy znali jej liczność. Zając ilość uczestników możemy negocjować ceny zarówno lotów jak i nurkowań.

Poniższa kalkulacja jest orientacyjna:
3200 - 3400 zł przelot
20 $ transfer lotnisko Cancun - Playa del Carmen
500 zł - 1550 zł zakwaterowanie (jest duże zróżnicowanie cenowe). Wybierzemy wspólnie.
30 $ - 35 $ - dojazd i wstęp - wycieczki do miast Majów: Tulum, Coba
125 S - dzień nurkowy ( 2 nurkowania w cenocie, transport, lunch , wstępy, butle, balast, drobne uzupełniania sprzętu wliczone.)
75 $ - dwa nurkowania na rafach w Playa Del Carmen - rekiny :)

Rano przyjeżdżają po nas samochody do hotelu. Sprzęt jest pakowany w bazie przez obsługę na samochody i zabierany do bazy po nurkowaniu.
Nie musimy się rano zrywać by jechać do bazy kompletować i pakować sprzęt.

Oczywiście mile widziane osoby towarzyszące, mimo iż nie nurkują. Poza zwiedzaniem i wspaniałą zabawą istnieje dla nichmożliwość pływania z maską i fajką nie tylko w morzu ale również w cenotach.

Bardzo proszę o deklaracje do 30.09.2018. O wpisanie na listę decyduje wpłata zaliczki 2000,00 na konto:
Adam Pawlik 42 1050 1214 1000 0092 3506 2347 tytułem: klubowa wyprawa do Meksyku

Kilka słów o samych cenotach. źródło http://www.abcmeksyk.pl

Co to są cenoty:
Słynne meksykańskie Cenoty powstały podczas ostatniego zlodowacenia, czyli około 1,5 miliona lat temu, kiedy to nastąpiło powiększanie się czopów lodowych na biegunach, co z kolei spowodowało obniżenie się poziomu morza. Wówczas woda deszczowa zaczęła rzeźbić wapienne podłoże Jukatanu. Gdy lód znów stopniał, podniósł się poziom morza, a woda zalała wcześniej wykształcone formy. Tak właśnie powstały Cenoty, naturalne studnie wyrzeźbione w wapiennej skale i zalane wodą. Pod nazwą Cenoty rozumiemy jednak cały system zalanych wodą jeziorek, jaskiń oraz tuneli, znajdujących się na półwyspie Jukatan.

W Meksyku znajduje się aż 3000 Cenotów, z czego jedynie połowa z nich została poddana eksploracji. Długość systemu podziemnych kanałów mierzy ponad 500 kilometrów.

Cenoty i Majowie
Cenoty od wieków zachwycały ludzi. Zajmowały one bardzo ważne miejsce w życiu Majów. W ich języku słowo dzonot oznaczało przepastny i głęboki. Cenoty były czymś niezdobytym i tajemniczym, dlatego też wierzono, iż stanowią wejście do innego świata - Xibala.

Cenoty były także miejscem łączącym świat żywych i umarłych. Ponadto wierzono, że zamieszkuje je bóg wody, roślinności, deszczu i burzy – Chac. Dlatego też Majowie w Cenotach składali swoim bogom ofiary ze złota, jadeitu oraz… ludzi. Po dziś dzień nurkując w meksykańskich Cenotach możemy natknąć się na szczątki złożonych w ofierze ludzi. Milszym aspektem może być odkrycie skarbu Majów.

Cenoty to nie tylko bogactwo zachwycających form skalnych, ale także interesująca fauna. W Cenotach możemy spotkać m.in.: Molinezję Żaglopłetwą, suma słodkowodnego, węgorza, żółwia słodkowodnego, a nawet niewielkich rozmiarów aligatory, czy też jadowite węże.

Zanim jednak damy nura wymagana jest odpowiednia wiedza na temat uprawnień nurkowych. W Cenotach mogą nurkować wszyscy, zarówno nurkowie rekreacyjni, jak i osoby uprawiające snorkeling.

Na Jukatanie rozróżnia się jednak dwa rodzaje nurkowań jaskiniowych - cavern oraz cave diving. Cavern to nurkowanie z przewodnikiem w niewielkiej grupie. Cave diving to nurkowanie techniczne, do którego wymagane są odpowiednie uprawnienia nurka jaskiniowego.

Grand Cenote
Grand Cenote to najprawdopodobniej najsłynniejszy i jeden z najpiękniejszych meksykańskich cenotów. Grand Cenote liczy aż 120 metrów długości. Cenot jest często odwiedzany przez turystów. Decyduje o tym przede wszystkim dostępność komunikacyjna i świetne położenia pomiędzy ośrodkami turystycznymi. Grand Cenote jest jednak znany przede wszystkim dzięki bogactwu form skalnych.

Ogromna ilość stalaktytów i stalagmitów oraz wielkie komory skalne wywierają na nurkujących niesamowite wrażenie. Jednakże ze względu na formy skalne od nurków wymagana jest umiejętność utrzymania pływalności zerowej.

Podczas nurkowania warto zwrócić uwagę na ogrody lotosów. Ich widok na długo pozostanie w pamięci.

Angelita
Angelita to znajdująca się w środku dżungli studnia, licząca około 50 metrów średnicy i 60 metrów głębokości. Już samo dojście do Cenotu budzi niesamowite wrażenia, ale to dopiero przedsmak prawdziwej przygody.

Na 29 metrach występuje 2-metrowa warstwa siarkowodoru, następnie zaczyna się warstwa wody słonej. W środku Cenotu występują gałęzie i drzewa, które wpadły do studni z dżungli.

W Cenocie tym nurkują jedynie doświadczeni nurkowie. Ze względu na głębokość, istnieje ryzyko wystąpienia narkozy azotowej. W Cenocie występuje także warstwa halokliny.

Dos Ojos
Cenot ten zawdzięcza swoją nazwę (dwoje oczu) dwóm wejściom znajdującym się z różnych stron. W Cenocie występują stalaktyty i stalagmity, a nad warstwą wody latają nietoperze. Pod wodą można spotkać żółwie. Cenot jest dostępnym także dla osób uprawiających snorkeling.

Ponde Rosa
Cenot Ponde Rosa bywa nazywany także El Eden. Jest to w istocie podwodny rajski ogród. Dno porastają zielone glony, co wywiera niesamowite wrażenie. W Cenocie żyją sumy, węgorze oraz żółwie. W jaskini występuje haloklina.

Kuklan
Nie występują tu wspaniale stalaktyty i stalagmity, jednakże Cenot Kuklan jest znany przede wszystkim przez niesamowitą grę światła występującą u wejścia do jaskini.

Chak-Mol
Podczas nurkowania w Cenocie można podziwiać stalaktyty oraz stalagmity. Niesamowite wrażenie wywierają także korzenie drzew, które dostały się do jaskini poprzez szczeliny wapiennej skorupie sklepienia jaskini.

Aktun-Ha (Car Wash)
Ta dziwna nazwa Cenotu (myjnia samochodowa), pochodzi od funkcji jaką przez lata sprawował ten Aktun-Ha. Przy Cenocie zatrzymywali się kierowcy i myli tu swoje samochody, co spowodowało zmętnienie wody. Widoczność wynosi około półtora metra. Jednakże po zanurzeniu się na 3 metry okazuje się, że widoczność nagle się poprawia. Woda staje się przejrzysta, a my możemy podziwiać mieszkańców Cenotu. Żyje tu bowiem ogromna ilość ryb słodkowodnych. Dno porastają zielony glony.

Zaletą nurkowania w Aktun-Ha jest brak turystów i osób uprawiających snorekling. Odstrasza ich mętna woda w górnej warstwie.Lista:
1. Doktore +
2. Adam Pa. +
3. Iza Pi. +
4. Darek W.
5. Piotr J
6. Michalina +
7. Marcin +
6. Kasia J.
Awatar użytkownika
adi
Administrator
 
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2012, 9:46

Wróć do Wyjazdy i wyprawy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron