Nurkowo–rodzinne wakacje Chorwacja wyspa Murter 20-27.07.19

Wyjazdy na nurkowiska w kraju i za granicą

Nurkowo–rodzinne wakacje Chorwacja wyspa Murter 20-27.07.19

Postautor: adi » 09 wrz 2018, 13:11

Wakacyjny wyjazd dla całych rodzin na chorwacką wyspę Murter. Poza niewątpliwymi atrakcjami samej wyspy czeka nas wspaniała podwodna przygoda. Na łodzi, która będzie do naszej dyspozycji znajdzie się miejsce zarówno dla osób nurkujących jak i dla ich rodzin lubiących pływać z fajką czy po prosu wylegiwać się w słońcu na pokładzie słonecznym.
Zapraszamy do galerii z tegorocznego wyjazdu na Murter:
http://www.anaconda.biz.pl/menu-14-Chor ... 08419.html

Namawiamy na połączenie tygodniowego wyjazdu na Murter z odbywającym się tydzień wcześniej tygodniowym wypadem na wyspę VIS. Poniżej link do opisu tego wyjazdu: viewtopic.php?f=32&t=667

Wyspa Murter
Termin: 20-27.07.2019

Kilka słów o samej wyspie atrakcjach, które tam na nas czekają:

Wyspa Murter jest jedną z wysp północnej Dalmacji, historycznego regionu Chorwacji oraz najbardziej zagęszczonego skupiska wysp na Adriatyku i całym Morzu Śródziemnym, w którym znajduje się ok. 40 procent wszystkich wysp chorwackich. Znajduje się w północno-zachodniej części archipelagu Szybenickiego i regionu Szybenicko-Kninskiego. Wyspę od lądu dzieli 6 metrowy most zwodzony, dzięki któremu wyspa jest łatwo dostępna i bardziej urokliwa. Na wyspie Murter znajdują się 4 miejscowości: rdzenne i najstarsze to Murter i Jezera oraz młodsze Tisno i Betina. Większość wyspy porośnięta jest stuletnimi drzewami oliwek i fig, które są zresztą najważniejszym elementem tutejszych upraw. Od momentu osiedlenia, dzisiejsi mieszkańcy Murteru zajmowali się rolnictwem, hodowlą bydła, rybołóstwem, uprawą winnic, gastronomią, turystyką... Skąpa ziemia, która była kiedyś przyczyną ciężkiego życia i biedy chłopów, dzisiaj staje się atrakcją, puste piaszczyste zatoki zamieniają się w najciekawsze plaże, a Archipelag Kornaty uważany jest za jeden z najpiękniejszych ekoparków na Ziemi. Wyspa Murter znana jest z przecudnych piaszczystych i żwirowych plaży. Obok najbardziej znanych: Slanica, Kosirina, Čigrade, Podvrške, Lovišće itd., jest dużo małych zatoczek ukrytych przed tłumem i hałasem.

Park Narodowy KORNATY - wyjątkowo piękne walory przyrodnicze, urozmaicona linia brzegowa i bogaty morski ekosystem- od 1980 r. większa część archipelagu została ogłoszona Parkiem Narodowym. Powierzchnia Parku Narodowego Kornaty zajmuje 217 km2, a w jej obręb wchodzi 89 wysp, wysepek i unikatowych skał klifowych. Archipelag otrzymał nazwę od największej wyspy - Kornat. Kornaty są najbardziej zagęszczonym archipelagiem na Morzu Śródziemnym.
Atrakcje: klify, endemiczne ptactwo i roślinność, bogactwo życia podwodnego.

Park Narodowy KRKA – w okolicach Szybenika spływa z Gór Dynarskich do Morza Adriatyckiego najpiękniejsza chorwacka rzeka krasowa- Krka. Jej długość to 73 km, średni przepływ przy ujściu: 50 m3/s. Na rzece i wzdłuż linii brzegowej znajduje się Park Narodowy Krka ( Nacionalni Park Krka). Obejmuje swoim terenem dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż po jej ujście do Morza Adriatyckiego w okolicy Szybeniku. Powierzchnia parku wynosi 109 km2. Głębokie
wąwozy wrzynają się tu w wapienne skały i razem z licznymi jeziorami i wodospadami tworzą niezwykle ciekawe widoki. Główną atrakcję stanowi siedem wodospadów (Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap i największy oraz najsłynniejszy z nich – Skradinski buk) o łącznej wysokości ponad 45 m. Miejsce unikatowe pod względem: archeologicznym, speleologicznym, przyrodniczo-krajobrazowym. Atrakcje: wodospady, klimat, trawertyn, endemiczne gatunki roślin i zwierząt, stanowiska archeologiczne.

Park Krajobrazowy Vransko Jezero – Obejmuje największe, naturalne jezioro w Chorwacji - Vransko i obszar wokół niego ( jedno z nielicznych, prawie nietkniętych cywilizacją, naturalnych siedlisk ptaków wodnych). Obszar wyróżnia się szczególną różnorodnością biologiczną – w 1999 roku Jezioro Vransko i jego okolica zostały uznane za Park Krajobrazowy. Granica parku rozciąga się między Pirovac i Pakoštane i obejmuje obszar 57 km2, z czego większość stanowi samo
jezioro.
Atrakcje: ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe, obserwacja ptaków.

Szybenik – historyczne, najstarsze miasto rodowe Chorwatów na wschodnim wybrzeży Adriatyku. Dziś tętni życiem artystycznym i kulturalnym. Najważniejsze atrakcje:
Katedra Św. Jakuba znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – gotycko- renesansowa, zbudowana w całości z kamienia. Twierdza św. Mikołaja znajduje się na wejściu do kanału św. Antego- należy do najmocniejszych fortyfikacji na chorwackim wybrzeżu. Szybenik to polityczne, kulturalne, komunikacyjne i turystyczne centrum okręgu szybenicko – kninskiego.

Noclegi: Cena za osobę/7 dni
Brak jeszcze oficjalnego cennika na rok 2019, grzecznościowo udało mi się go zdobyć poza oficjalnym kanałem. Ceny odrobinę wyższe w stosunku do 2018 ponieważ znacząco wzrasta od 01.01.2019. podatek turystyczny ze 100 euro do 150 euro za łózko za sezon, Chorwaci już dzisiaj płaczą, że państwo ich okrada!

Rocco 4+1
https://www.nautilus.com.pl/chorwacja/a ... a-4-1.html
Pobyt 4 osoby x 180 euro/osoba za tydzień pobytu

Rocco 2+2
https://www.nautilus.com.pl/chorwacja/a ... c-2-2.html
Pobyt 3 osoby cx 190 euro/osoba za tydzień pobytu

Delfin 2+ 2
https://www.nautilus.com.pl/chorwacja/a ... fin-2.html
Pobyt 3 osoby x 190 euro/osoba za tydzień pobytu

Delfin 2+3
https://www.nautilus.com.pl/chorwacja/a ... fin-3.html
Pobyt 4 osoby x 170 euro/osoba za tydzień pobytu

Eva niebieski 2+1
https://www.nautilus.com.pl/chorwacja/a ... ieski.html
Pobyt 3 osoby x 160 euro/osoba za tydzień pobytu

Eva żółty
https://www.nautilus.com.pl/chorwacja/a ... tudio.html
Pobyt 2 osoby x 200 euro/osoba za tydzień pobytu

Anita 2 – 2 osoby
Pobyt 2 osoby cx 260 euro/osoba za tydzień pobytu

Transport:
Szczegóły ustalimy gdy zamkniemy grupę. Albo we własnym zakresie, albo pogrupujemy się w samochodach, albo wynajmiemy busa.

Wyżywienie: 130 Euro (śniadanie, obiadokolacja) - przetestowane MEGA :)

Łódź nurkowo - wycieczkowa:
30 m. długości, 7 m. szerokości.
duża dzielność morska - po prostu "nie buja"
wygodna także dla osób towarzyszących
3 toalety
pokład słoneczny
napoje na łodzi - kawa, herbata gratis
polska obsługa nurkowa
pobyt na łodzi dla dzieci : 50 % zniżki

Nurkowanie:

Podczas wyjazdu będzie możliwość zrobienia kursu nurkowania ze skuterem DPV oraz AOWD

Pakiet 10 nurkowań rekreacyjny (5 dni) – 270 Euro
Pakiet 6 nurkowań rekreacyjnych + 2 techniczne (5 dni) – 280 Euro

Dodatkowo:
- wyprawa nurkowa do wraków Francesca da Rimini czy Junkers – 20 Euro dla nurka, 15 Euro osoba towarzysząca;
- wyprawa nurkowa Park Narodowy Kornaty – 30 Euro dla nurka, 35 Euro osoba towarzysząca.

Znajdą tu coś dla siebie pod wodą zarówno miłośnicy podwodnego życia buszując po rozlicznych ściankach i grzbietach jak i miłośnicy wraków.

Najciekawiej zapowiada się wrak Junkersa odkryty dopiero 13 września 2014r w okolicy wyspy Żirje ( blisko naszej bazy nurkowej ). Wrak niemieckiego bombowca nurkującego z okresu II wojny światowej - Junkers JU 87 R-2 (szczupak) zachował się w dobrym stanie, leżąc zaledwie na głębokości 22 - 28 m od ponad 70 lat!!! To niebywała okazja dla nurków poziomu OWD by właśnie tu rozpocząć swą przygodę z głębszymi nurkowaniami do 30 m podczas kursu Advanced OWD.

Dla nurków z zacięciem technicznym jest też sporo wraków z zakresu 40 - 60 m oto opisy kilku z nich


Francesca da Rimini- to wrak niemieckiego statku transportowego, przewożącego amunicję. Zatonął w 1944 roku w pobliżu wyspy Kaprije , prawdopodobnie trafiony torpedą wyrzuconą z samolotu. W wyniku tego zdarzenia nastąpiła eksplozja, która wyrwała dość dużą część prawej burty mniej więcej w połowie długości statku

Holownik Gladiator F 98 - niezwykle malowniczy wrak: duży, posiada nadbudówki, praktycznie niezniszczony, pięknie porośnięty- prawdziwa perełka dla wielbicieli nurkowań wrakowych. Zatonął ciągnąc uzbrojony ponton GM 216 (dwa pistolety 190 / 45mm, dwa pistolety 20 / maszynowe 70mm "ZIS" 76mm działko na części dziobowej) na drodze z Szybenika do Brindisi we Włoszech w maju 1941 roku napotkał pływającą minę w pobliżu wyspy Tijat, gdzie zatonął. Jeden marynarz wówczas zginął, a 6 - 7 zostało rannych. Wrak ma długość około 40 m. Leży na głębokości 42-55 metrów, a jego wnętrze jest praktycznie nienaruszone. Spotkacie tu duże groupery i sporadyczne węgorza, langusty.

Borak - wrak statku transportowego, znajduje się w pobliżu kanału szybenickiego, gdzie miesza się słona woda morska i słodka woda z rzeki Krka (mającej tu swoje ujście). Z tego też powodu widoczność pod wodą nie jest w tym miejscu doskonała. Często występują tu prądy powierzchniowe. Statek zatonął w 1998, gdy w trakcie transportu, w trudnych warunkach sztormowych nastąpiło przemieszczenie ładunku cementu. Dziś Borak leży na głębokości 50 - 60 metrów. Wrak ma imponujące rozmiary: 60 m długości i 10 m szerokości. Jest bogato porośnięty i stanowi doskonałe schronienie dla dużych scorpionfishy i kongerów. Ze względu na głębokość wrak jest dostępny jedynie dla nurków technicznych.

Osoby zainteresowane proszę o deklaracje oraz wpłaty zaliczek 600 zł osoby nurkujące i 400 zł osoby nie nurkujące na konto: ING Adam Pawlik 42 1050 1214 1000 0092 3506 2347 tytułem: klubowy wyjazd do Chorwacji 20-27.07.2019

Lista:
1. Magda Pa.
2. Maciek Pa.
3. Adam Pa (n)

4. Darek W. (n)
5. Iwona W.
6. Michał W
7. Agata W
8. Kacper Sz.
Awatar użytkownika
adi
Administrator
 
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2012, 9:46

Wróć do Wyjazdy i wyprawy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron